Zigetvar minaresi krizi!

Hürriyet’te düzlük düz habere göre Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan ’ın 6-7 Ilkgüz ’bile yapacağı Macaristan ziyareti öncesi, Osmanlı döneminde yapılan Zigetvar Kalesi içindeki caminin minaresiyle ilişik tartışma, mini tıpkı kriz halini aldı.

Reisicumhur Erdoğan ’ın yolculuk programı dahilinde mülakat etmesi beklenen Zigetvar Kalesi içindeki Kanuncu Hükümdar Süleyman Camisi minaresinin ‘aslına akla yatkın olarak uzatılıp uzatılmayacağı ’ basında vukuf olup bu binanın ibadete açılıp açılmayacağı de karışma ağız dalaşı yaratınca, sonunda ayrımsız panel düzenlendi.

‘TÜRKİYE BASKI YAPMADI ’

Payitaht Budapeşte ’de eski periyot yapılan “Zigetvar ’de minare yapılsın mı?” panelinde Macaristan ’ın eski Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Zigetvar ’üstelik bakir minare yapımının on paralık gündeme gelmediğini, sakat minarenin yenilenmesinin uzmanların vereceği karara tutkun olduğunu belirtti. Hovari, “Andras Sarayı ’nda inşa edilen Osmanlı camisinin ibadete açılması üstüne dahi Türk hükümeti baskı yapmadı” dedi.

Başbakanlık Kültür Müsteşarı L. Simon Laszlo üstelik hükümet namına Zigetvar Kalesi ’nde tapınak yapımına müsaade vermeyeceğini elan ilk üstelik yalınlık şekilde tabir ettiğini belirterek şunları söyledi:

‘BIZ KARAR VERİRİZ ’

“Zigetvar ’dahi ne yapılıp yapılmayacağına tiğ karar veririz. 450 yıllık bu cami hars mirasıdır ve esirgeme altındadır. Caminin içi restore edilecek fakat sakat minarenin uzatılması söz konusu değil. Zigetvar Kalesi ’nin restore dilmesi hükümet programında vardır. Fakat kalede Müslümanlık ’le ilgilendiren bir yapıya izin etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Yıpranmamış minare ve eski minarenin aslına uygun şekilde baştan yapımına izin etmiyoruz. Bu konuyla ilgili Türkiye ’nin Macaristan Büyükelçisi ile dahi görüştüm. Bu görüşmelere yazıya de döküldü. Bu görüşmelerde bile hükümetin Zigetvar Kalesi ’nde dinî tek şeyin yapımına cevaz etmeyeceğini kendilerine söyledim. Seçme husus bu büyüklüğünde çıplak.”

MACAR BASININA BILI OLMUŞTU

Sülale ayında Macaristan basınında sâdır haberlerde, Türkiye ’nin Zigetvar Kalesi ’ndeki caminin minaresini düzeltmek istediği, Sefirikebir Şakir Fakılı ’nın restorasyon planlarını kent konseyine verdiğini yazdı. 1566 yılındaki Zigetvar Kuşatması ’nın 450 yıl dönümü kapsamında anma etkinlikleri düzenlenecek. Zigetvar şehrinin, 7 Ilkgüz ’dahi bile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Macar ve Hırvat liderlerin birlikte katılacağı uluslararası tıpkısı zirveye karı sahipliği yapması bekleniyor. Hungary Today ’da sâdır haberde restorasyonun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın dahi katılacağı zirveye bakarak planlandığı yazıldı.

Bir Cevap Yazın