Zorunlu gidiş geliş sigortasında remiks kapıda

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre sigorta şirketleri, ticari araçlar nedeniyle ortaya çıkacak zararları bloke etmek amacıyla vatandaşın  primlerini yükseltmeyi tartışırken, “Bu tıpkı sinsice zindelik kullananların fatura bedelini, gerçek vatandaşa ödetmeye benziyor” yorumlarına sebep oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kabilinden esnaf temsilcisi kuruluşların hükümet üzerindeki baskısı sonucu Hazne, zorunlu trafik sigortasında 2014 yılında başlanan ‘erkin prospektüs ’ uygulamasını ticari araçlar amacıyla bitirdi. TOBB ve Türkiye Sigorta Ikili Sigorta ve Tekaütlük Şirketleri Birliğine gönderilen 27 Ilk Teşrin 2015 günlü yazıda, “Kamyon, pikap, minibüs, otobüs (güdücü karışma 18-30 hamil), otobüs (güdücü karışma 31 ve üstü hamil) ve göçüm şalter türleri amacıyla 28.10.2015 tarihinden itibaren düzenlenecek poliçelerde Karayolları Motorlu Vesait Mecburi Mali Ağırbaşlılık Sigortası (Trafik sigortası) branşında icazet sahibi sigorta şirketleri tarafından belirlenecek maksimal brüt prim tutarlarının dolaşık tabloda yer alan prim tutarlarını geçemeyeceği karara bağlanmıştır. Hikmet edinilmesini talep ederim” denildi. 

VATANDAŞA SINIR NAMEVCUT, TİCARİYE VAR

Yazıda, alacak ve encümen dahil kamyonlar için maksimal prim tutarı 6 bin; kamyonetler için 2 bin; minibüs için 3 bin 300; otobüs 5700 (18-30 destek); otobüs (31 ve gövde takviye) 17 bin 700 ve taksiler üzere 5 bin 400 adına belirlendiği bildirildi.

Çağ uzmanları, Hazine ’nin bu yazısının sigorta primlerinin ‘serbestçe şirketler yoluyla belirleneceğine ’ dair yönetmeliğe muhalif olduğunu savundular. Ortaya çıkacak zararın, vatandaşın zorunlu gidiş geliş sigortası primlerini yükseltebileceğine ilgi çeken uzmanlar, “Sektörün 2015 yılını 3 milyar teklik zararla kapatması öngörülüyor. Bu zararın tıpkısı şekilde telafi edilmesi gerektiği düşünülürse vatandaşın primlerinin artacağını tefhim etmek yanlış olamaz. Bu habersizce faaliyet kullananların bedelinin, tamam vatandaşın faturasına yansıtılmasına benziyor amma şirketlerin de bu zararı bir şekilde kaldırılmış etmesi gerekiyor.

Bu benzeri havuz sistemi. Havuzu primlerle doldurup hasarı dahi primlerden ödüyorsunuz. Havuzdaki primin hasarı karşılaması amacıyla önlemler almak zorundasınız” dediler. Aynı taksinin işi gereği 24 saat trafikte olduğunu, değerinin iline bakarak 1 milyon liraya kadar çıktığını anlatan uzmanlar, “Evet dahi 45 yabanlık bire bir otobüs değme gelgel koşulunda yollarda. Ödeyeceği sigorta primi onun ticari gideri. O eşhas, şirketler ticari faaliyette bulunurken mecburi trafik sigortası primine sınırlama getiriliyor. Ama 30 bin liralık arabasıyla haftada bir sefer trafiğe çıkan vatandaşın priminde ense çizgi namevcut. Başıboş tarifeye akıbet verilmesiyle o ticarilerin yarattığı zararları bire bir şekilde yurttaş üstlenmek zorunda kalacak” dediler.

13 KAZA YAPMIŞ, EHLİYETİNE AHALI KONULSUN

Ayrımsız ticari aracın 2012 ’bile 6, 2013 ’te 9 ve 2014 ’te 13 ilçe yaptığını anlatan tıpkısı kürsü yetkilisi, “Bu aracın rastgele yıl kaymakamlik sayısı yüzdelik beniz artmış amma ödediği prim 5400 liralık. Zımnında sigorta sektörünün elden hasar ödeme değil; riskleri tenkis ve tılsım aldırma kabil işlevi dahi var. Şüphesiz alkollü sürücünün ehliyetine halk konuyorsa, bu kadar riskli sürücülerin birlikte galiba bire bir süre trafikten men edilmeleri gerekir” yorumunu yaptı.

SEKTÖR BEIS REKORU KIRDI

Zorunlu trafik sigortasında sektörün 10 yılda 7 milyar lira uymazlik ettiğini belirten göz yetkilileri, 2015 yılını ise 3 milyarlık rekor zararla kapattıkları tahmininde bulunarak, şirketlerin bu yükü taşıyamaz arkaç geldiğine ilgi çektiler.

Bir Cevap Yazın