Zorunlu trafik sigortası davalık oldu!

Habertürk’ten Cemal Doğan’ın haberine bakarak vasıta sahibi vatandaşların şişman tepkisine bozukluk olan, faziletkâr oranlı zorunlu trafik sigortası zammı davalık oldu.

Ankara Tüketici Mahkemesi ’ne başvuran tıpkısı yurttaş, güzeşte yıl 304 TL adına ödediği mecburi gidiş geliş sigortası bedelinin 2016 ’birlikte 704.79 TL ’ye çıkarıldığını, bu artışın “nahak ve hukuka mugayir” olduğunu belirterek, zammın iptalini istedi. Ankara Gözcü Tüketici Mahkemesi ’nde açılan davanın tarafı Alemdar Gökçekaya namına istida veren avukatları Mehmet Yüksek Canlı ve Neziha Çorumlu, müddeialeyh sigorta şirketinin yaptığı zammın iptalini ve 2015 yılında müvekkilinden alınan 304.00 TL ile 2016 ’birlikte ödediği 704.79 TL arasındaki farkın iadeli edilmesini dilek etti.

“PARA ŞIŞKINLIĞI ORANINDA ARTIRILMALI”

Sevgili dilekçesinde, mecburi trafik sigortası bedeline yapılan zammın eski yılın iki katından daha çok olduğuna özen çekilerek, şu ifadelere düzlük verildi: “Sırf zorunlu trafik sigortası olduğu için tüketicilere bu şekilde miktarla sigorta prim ücreti çıkarılmıştır. Bitiren müvekkilin zorunlu namına ödeme fayrap etmek zorunda olduğu fahiş prim miktarının olması müstelzim miktarı, genişlik çok enflasyon göz önüne alınarak belirlenmelidir. Enflasyon oranı üstelik yüzdelik 10 olmasına karşın bu miktar birlikte ayn önüne alınmamıştır.”

NEYE GÖRE PRİM ARTIRILDI?

Dilekçede, kasko sigorta bedelinin birlikte mecburi trafik sigorta bedelinin altında olduğu belirtilerek, tüketiciden fazla alınan 400 TL ’lik bedelin reddetme edilmesi istendi. Mahkemenin şikâyetçi Alemdar Gökçekaya adlı tüketici lehine değişmeyen vermesi halinde, benzeşim niteliğinde olacak bu kararla milyonlarca dil sahibi mahkemenin yolunu tutaç.

Bir Cevap Yazın